Główne uroczystości diecezjalne ŚDM zaplanowano na 23 lipca, gdy przed płocką katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odprawiona zostanie msza koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa płockiego Piotra Libery oraz z udziałem biskupów i pielgrzymów przybyłych zza granicy. Będzie to dzień wspólnoty i świadectwa noszący hasło: „Tryskające zdroje w studni”.

Jak poinformowała PAP Aleksandra Grzybowska z diecezjalnego biura ŚDM w Płocku, zagraniczna młodzież, która odwiedzi tę diecezję, przybędzie tam m.in. z Białorusi, Brazylii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Peru, Singapuru, Ukrainy, Wenezueli i Włoch. Jedną z najliczniejszych będzie licząca 360 osób grupa pielgrzymów Ordynariatu Ormiańskiego Kościoła Katolickiego dla Armenii, Gruzji, Rosji i Libanu.

„Wraz z zagraniczną młodzieżą będą również biskupi, w tym z Armenii, Hiszpanii i Włoch, a także siostry zakonne, bracia zakonni, księża i klerycy” – zapowiedziała Grzybowska.

Reklama

W związku z przylotem pielgrzymów, znajdujące się na terenie diecezji płockiej lotnisko w Modlinie przygotuje stanowiska informacyjne oraz namioty, w których młodzież będzie oczekiwała na transport do miejsc docelowych. Wszyscy zagraniczni goście na czas pobytu w diecezji płockiej zostaną zakwaterowani u rodzin z poszczególnych parafii w ośmiu miejscowościach - poza Płockiem, także w Sierpcu, Gostyninie, Płońsku, Przasnysz, Ciechanowie oraz w Rypinie i Golubiu–Dobrzyniu.

Diecezja płocka na czas ŚDM przyjęła nazwę „Studnia Jakubowa”, nawiązującą do przypowieści o Samarytance z Ewangelii św. Jana, którą Jezus poprosił przy studni: „Daj mi pić”. Do przypowieści tej nawiązuje także program pobytu; i tak dzień pierwszy upłynie pod hasłem: "Spotkanie przy studni", kolejny będzie dniem kultury i historii - „W poszukiwaniu źródeł”. Będzie też dzień poświęcony miłosierdziu z wezwaniem: „Daj mi pić”, nawołującym do posługi wobec osób chorych, cierpiących, samotnych i potrzebujących pomocy. Rodzina i rekreacja będą motywem przewodnim dnia „Zostawiła dzban i poszła do miasta”. Ostatni dzień pobytu w diecezji płockiej będzie dniem posłania - „Nie będziesz już łaknąć i pragnąć”.

Reklama

„Każdego dnia w programie znajdą się nabożeństwa, koncerty, zwiedzanie miejsc cennych kulturowo i historycznie” – podkreśliła Grzybowska.

Po pobycie w diecezji płockiej zagraniczni pielgrzymi wraz z polskimi rówieśnikami, w tym wolontariuszami, wyruszą do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Będą tam przebywać do 31 lipca.

Na zakończenie obchodów ŚDM z Krakowa do Płocka przepłyną Wisłą dwie tratwy, które przewiozą witraż z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego. Uczestnikami spływu, który potrwa miesiąc, będzie młodzież diecezji płockiej. Witraż zostanie umieszczony w ołtarzu głównym kaplicy działającego od 2007 r. Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży „Studnia” w Płocku, którego celem jest ewangelizacja i integracja młodych ludzi, w tym poprzez cykliczne spotkania, warsztaty i szkolenia.

Kraków i Płock to miasta szczególnie związane z kultem Bożego Miłosierdzia. To właśnie w Płocku 22 lutego 1931 r. św. Faustyna Kowalska (1905-1938) doznała pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego polecającego namalowanie obrazu z podpisem: „Jezu, ufam Tobie”. Będąc w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia św. Faustyna przebywała także w Krakowie, gdzie zmarła. W obu miastach istnieją Sanktuaria Bożego Miłosierdzia licznie odwiedzane przez pielgrzymów z całego świata.

W 2011 r., w 80. rocznicę pierwszych objawień św. Faustyny biskup płocki Piotr Libera przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: „Jesu, in Te confido - Deus Caritas est", czyli "Jezu, ufam Tobie - Bóg jest Miłością”.

Płock, podczas ŚDM będzie promował film pt. „Pieśń o Faustynie - Miłosierdzie drugie imię Miłości”. Jest to poetycko-muzyczna opowieść, nawiązująca do wydarzeń z pobytu św. Faustyny w płockim klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w latach 1930-32. Autorką scenariusza filmu jest Maria Marciniak, prowadząca zespół „Bemolla” przy płockiej parafii św. Jakuba Apostoła. Obraz wyreżyserował Henryk Jóźwiak, aktor płockiego teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego. W filmie, który trwa ok. 45 minut, zagrało 12 młodych aktorów - wszyscy są członkami zespołu "Bemolla", na co dzień uczniami płockich szkół. Obraz powstał dzięki finansowemu wsparciu osób prywatnych, lokalnych firm i parafii. (PAP)