Polska ma wiele projektów gospodarczych i inwestycyjnych, które chcielibyśmy realizować wspólnie z Chinami - podkreśliła premier Beata Szydło, która w poniedziałek po południu spotkała się z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.

"To jest ważna wizyta. Wiążemy z nią duże nadzieje. Mamy wiele projektów gospodarczych, inwestycyjnych, które chcielibyśmy wspólnie realizować. Polska jest państwem, które bardzo szybko się rozwija, które ma wiodącą rolę w regionie. Naszą ambicją jest, aby program rozwoju gospodarczego, który został przyjęty przez rząd przyczynił się do tego, żeby rozwój naszego państwa był jeszcze szybszy" - powiedziała Szydło rozpoczynając spotkanie.

Premier wyraziła nadzieję, że poniedziałkowe spotkania i podpisane tego dnia porozumienia, przerodzą się w następnych miesiącach i latach w intensywniejsze, konkretne działania gospodarcze. "Myślę, że to jest w interesie naszych państw, ale to jest też nasza wielka ambicja" - dodała.

Szefowa rządu zaznaczyła, że Polska podejmuje współpracę i wymianę z Chinami w ramach projektu Nowego Jedwabnego Szlaku - czyli chińskiej koncepcji nowej drogi handlowej łączącej Azję z Europą. "Uważamy, że ten projekt ma wielką przyszłość, perspektywę i jest wielką szansą, żeby współpraca gospodarcza, budowanie wspólnych relacji, po to, żeby podejmować wspólne inwestycje, inicjatywy gospodarcze, ta inicjatywa jest do tego świetną płaszczyzną" - powiedziała.

Prezydent Chin podkreślił z kolei, że jego kraj i Polskę łączy długa przyjaźń. "Polska była jednym z krajów, które najwcześniej uznały powstanie nowych Chin i nawiązały stosunki dyplomatyczne z Chinami. Od chwili nawiązania stosunków dyplomatycznych nasze relacje utrzymują stały rozwój, szczególnie w ostatnich latach" - powiedział. Zaznaczył, że kontakty na wysokim szczeblu między krajami są częste.

Wśród tematów rozmów premier Szydło i prezydenta Chin mają się znaleźć kwestie gospodarcze, współpraca naukowa oraz kulturalna. "Spotkanie będzie okazją do omówienia współpracy między obu krajami w obszarze inwestycji, infrastruktury oraz rozwijania połączeń transportowych" - informuje kancelaria premiera.

Następnie zaplanowano udział prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Xi Jinpinga w Międzynarodowym Forum Nowego Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko-Chińskim Forum Regionów w hotelu Sheraton. Późnym popołudniem szefowie państw symbolicznie otworzą linię kolejową na trasie Chiny-Europa pod marką China Railway Express. Oficjalną wizytę przewodniczącego Xi z małżonką w Polsce zakończy kolacja na Zamku Królewskim.

Chińska para prezydencka będzie przebywać w Polsce do wtorku.

Prezydenci Polski i Chin podpisali w poniedziałek oświadczenie o wszechstronnym, strategicznym partnerstwie. Głosi ono, że Polska i Chiny postrzegają siebie nawzajem jako długoterminowych i stabilnych partnerów strategicznych. Podkreślono w nim, że oba państwa zbudowały wzajemne zaufanie polityczne, które umożliwia regularną i otwartą wymianę poglądów na wysokim szczeblu politycznym. (PAP)