Prezydent Andrzej Duda wyraził w poniedziałek nadzieję, że Polska stanie się dla Chin gospodarczą bramą do Europy. Przewodniczący ChRL Xi Jinping powiedział, że Polska może odgrywać bardzo ważną rolę w połączeniu między Chinami a Europą.

Prezydent Andrzej Duda i przewodniczący ChRL Xi Jinping podpisali w poniedziałek oświadczenie o ustanowieniu wszechstronnego strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami. Polski prezydent podkreślił, że to ważny znak i sygnał polityczny, i dla sektora gospodarczego. Przedstawiciele polskiego i chińskiego rządu oraz instytucji podpisali także szereg dokumentów dwustronnych.

"Mam nadzieję, że Polska stanie się bramą do Europy dla Chin, nie tylko pod względem symbolicznym, ale przede wszystkim faktycznie pod względem gospodarczym, że będą realizowane wspólne inwestycje, że będzie realizowana współpraca, która umożliwi wykorzystanie naszego potencjału portowego" - powiedział prezydent po spotkaniu z przewodniczącym ChRL. Dodał, że w porcie w Gdańsku może się odbywać intensywna wymiana towarowa i gospodarcza.

Prezydent poinformował, że w połowie czerwca zostały ostatecznie ratyfikowane dokumenty, które kończą proces wstępowania Polski do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Mówił, że Polska jako jedyny kraj Europy Środkowo-Wschodniej należy do członków założycieli tego banku i jego udziałowców.

"Mamy nadzieję, że ten niezwykle ważny element inwestycyjny, który będzie realizowany i w krajach azjatyckich, ale także i w Europie, w Polsce, że nasza obecność w tej wielkiej światowej instytucji będzie miała także istotne znaczenie dla polskiej sytuacji gospodarczej" - powiedział prezydent.

AIIB to chińska inicjatywa, która ma być alternatywą dla międzynarodowych instytucji finansowych zdominowanych przez USA, jak Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy, oraz motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin.

Andrzej Duda ocenił, że wizyta chińskiego przywódcy pokazuje "jednoznacznie intensyfikację relacji Polski z Chińską Republiką Ludową na stopniu dyplomatycznym i gospodarczym".

Podkreślił, że rozmowy plenarne dotyczyły m.in. synergii pomiędzy chińską koncepcją "Jednego Pasa, Jednego Szlaku" a polskim Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. "Wierzę, że to zostanie zrealizowane i że oba te wielkie przedsięwzięcia przełożą się nie tylko na poprawę naszych relacji gospodarczych, ale będą dodatkowym kołem zamachowym, które umożliwi jak najszybszy, ale i jak najbardziej zrównoważony rozwój i Polsce, i Chinom" - powiedział.

Prezydent zapewnił, że Polska jest ogromnie zainteresowana wszechstronną współpracą z Chinami.

Xi Jinping podkreślił, że jest to pierwsza od 12 lat państwowa wizyta przewodniczącego Chin w Polsce. "Celem mojej wizyty jest zacieśnianie tradycyjnej przyjaźni chińsko-polskiej, umocnienie wzajemnego zaufania politycznego oraz promowanie wspólnego rozwoju" - powiedział. Zaznaczył, że rozmowa z prezydentem Dudą była "przyjazna i udana". "Osiągnęliśmy szerokie porozumienie w kwestii relacji chińsko-polskich oraz w sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania" - oświadczył.

„Zgodziliśmy się na podniesienie rangi relacji chińsko-polskich na poziom wszechstronnego partnerstwa strategicznego wskazując polityczny kierunek dla rozwoju relacji dwustronnych. Zgodziliśmy się, że obie strony powinny stymulować długoterminowy i stabilny rozwój relacji dwustronnych w oparciu o zasady wzajemnego szacunku i obopólnej, korzystnej współpracy" - powiedział.

Xi podkreślił, że doszło też do porozumienia ws. sformułowania założeń chińsko-polskiego planu współpracy, utworzenia komitetu sterującego ds. współpracy przemysłowej, rozwoju obszarów łączności i informacji, wzmocnienia inwestycji w zakresie infrastruktury i logistyki.

Xi Jinping zaznaczył, że po południu wspólnie z prezydentem Dudą symbolicznie otworzy linię kolejową na trasie Chiny-Europa pod marką China Railway Express. Mówił o dużym znaczeniu Polski w połączeniu Chin z Europą. "Jestem przekonany, że Polska może dalej odgrywać bardzo ważną rolę w połączeniu między Chinami a Europą" - podkreślił.

Przypomniał, że Andrzej Duda w ub. roku uczestniczył w szczycie Chin i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a także złożył wizytę państwową w Chinach. Dodał, że Polska i Chiny widzą potrzebę utrzymania dynamiki kontaktów na wysokim szczeblu, a także "zwiększania wymiany między resortami obu rządów, organami ustawodawczymi oraz partiami politycznymi we wszystkich dziedzinach i na wszystkich szczeblach". Uznał, że obie strony powinny wykorzystywać dialog na różnych szczeblach do wzmacniania i poszerzania porozumień.

Podkreślił, że między chińską inicjatywą „Pasa i Szlaku” a polskim Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest wiele zbieżności. „Obie strony powinny umocnić powiązania między strategiami rozwoju i w pełni wykorzystać atut Polski jako członka-założyciela Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych” – ocenił Xi Jinping. Zwrócił uwagę, że to nowa instytucja międzynarodowa, która przyczyni się do zwiększenia współpracy między państwami, w tym finansowania wspólnych przedsięwzięć Chin i Polski. „Obie strony będą zachęcały przedsiębiorstwa obu krajów do współpracy w konkurencyjnych dziedzinach, podjęcia długofalowych projektów korzystnych dla ludzi” – dodał.

"Korzystając z okazji ustanowienia wszechstronnego strategicznego partnerstwa jesteśmy gotowi pracować ze stroną polską na rzecz podnoszenia poziomu relacji chińsko-polskich, wzmacniania wymiany i współpracy, aby nasze relacje stały się klasycznym modelem przyjaznej współpracy między państwami" - podkreślił przewodniczący ChRL.

Jak zauważył, Polska jest liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a także ważnym członkiem UE. "Jest punktem, przez który przechodzi Bursztynowy Szlak i Jedwabny Szlak, co jest dużym atutem w budowaniu powiązania między Azją i Europą" - dodał. Zapowiedział dalsze wzmacnianie współpracy w duchu wzajemnego poszanowania w formacie 16+1 (państwa Europy Środkowo-Wschodniej i Chiny) i ramowej współpracy chińsko-unijnej.

Według Xi Jinpinga Polska i Chiny będą rozwijać wymianę handlową oraz współpracę w zakresie czystej energii, innowacji, a także kultury, edukacji czy turystyki. Podkreślił, że wymiana humanistyczna jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków rozwoju stosunków dwustronnych.

"W tym roku liczba turystów wyjeżdżających poza granicę przekroczy 100 milionów. Jestem przekonany, że w przyszłości kontakty w turystyce między oboma krajami będą coraz częstsze" - zaznaczył przewodniczący ChRL.

„Poczuliśmy się jak u siebie w domu. Polskie przepiękne krajobrazy, przyjemna muzyka, wzruszająca historia, bogata kultura wywarły na nas głębokie wrażenie” – powiedział Xi. Chińska para prezydencka przybyła do Polski w niedzielę; późnym popołudniem spotkała się z Andrzejem Dudą i pierwszą damą na prywatnej kolacji.