Minister obrony USA Ash Carter, który brał w środę udział w posiedzenia ministrów obrony NATO w Brukseli, opowiedział się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. O to samo apelował wcześniej amerykański prezydent Barack Obama.

"Decyzja w sprawie Brexitu oczywiście należy do brytyjskiego narodu. Jak powiedział prezydent Obama, Stany Zjednoczone popierają pozostanie Zjednoczonego Królestwa w Unii Europejskiej. Jest ku temu strategiczny powód" - powiedział Carter na marginesie spotkania.

Carter dodał, że rozmawiał o tym w Brukseli z ministrem obrony Wielkiej Brytanii Michaelem Fallonem, który we wtorek ocenił, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE osłabiłoby bezpieczeństwo Europy Zachodniej.

Sondaże wskazują na wzrost liczby zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przed przyszłotygodniowym referendum w tej sprawie. Jak wynika z opublikowanego we wtorek badania TNS, spośród zamierzających głosować 47 proc. opowiedziałoby się za Brexitem, a przeciwko byłoby 40 proc.; 13 proc. wciąż nie ma wyrobionego zdania.(PAP)