Trzęsienie ziemi o sile 5,6 w skali Richtera nawiedziło w poniedziałek środkową Japonię. Wstrząsy były odczuwalne w Tokio. Japońska Agencja Meteorologiczna nie wydała jednak ostrzeżenia o tsunami ani nie poinformowała o stratach w regionie.

Wstrząsy nastąpiły po godz. 21 (godz. 14 czasu polskiego) na głębokości ok. 40 km. Epicentrum znajdowało się w prefekturze Ibaraki, ok. 120 km od Tokio.

Wstrząsy były odczuwalne przede wszystkim w prefekturach: Ibaraki, Tochigi, Saitama i Chiba, czyli wokół japońskiej stolicy, gdzie także były dość intensywne.

Trzęsienie nastąpiło miesiąc po wstrząsach na wyspie Kiusiu, na południowym wschodzie kraju. W ich następstwie zginęło 48 osób, a ponad tysiąc zostało rannych. 125 tys. osób wciąż nie wróciło do swoich domów.

Japonia położona jest w tzw. pierścieniu ognia Pacyfiku - strefie wykazującej wyjątkową aktywność sejsmiczną. W marcu 2011 roku trzęsienie ziemi i potężne tsunami spowodowały w północno-wschodniej Japonii śmierć co najmniej 20 tysięcy ludzi i gigantyczne zniszczenia.(PAP)

jhp/ kar/