W najbliższą środę Tatarzy będą obchodzili 72. rocznicę stalinowskich deportacji do Azji Środkowej. Od czasu aneksji Krymu w 2014 roku Rosja nie zezwala im na tradycyjną demonstrację rocznicową w centrum Symferopola.

„Jest to kolejna akcja zastraszania krymskich Tatarów przed 18 maja. Na ten dzień wyznaczono także rozprawę sądową w sprawie krymskich muzułmanów, aresztowanych rok temu. W Bachczysaraju odbywają się masowe rewizje” – zaalarmował na Facebooku Zair Smedlajew, przedstawiciel zgromadzenia tatarskiego, Kurułtaju.

Podczas rewizji, które przeprowadzili ubrani w mundury i uzbrojeni w karabiny maszynowe mężczyźni, aresztowane zostały cztery osoby. Prokurator Krymu Natalia Pokłonska powiedziała rosyjskim mediom, że akcję nadzorowała Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji.

Oświadczyła także, że Partia Odrodzenia Islamskiego współpracuje z samorządem krymskich Tatarów, Medżlisem. W kwietniu rosyjski sąd na Krymie podjął decyzję o likwidacji Medżlisu, który został uznany za organizację ekstremistyczną. Stało się to z inicjatywy Pokłonskiej.

W ubiegłym tygodniu rosyjskie władze Krymu na krótko zatrzymały ponad 100 Tatarów, którzy zgromadzili się na modlitwie w meczecie na przedmieściach Symferopola. Nie aresztowano ich, jednak kazano stawić się w komisariatach policji na przesłuchania. 25 kolejnych Tatarów zatrzymano w tym czasie w Eupatorii.

W środę apel do wspólnoty międzynarodowej w sprawie sytuacji Tatarów na Krymie wystosował ukraiński parlament. Zwrócono się m.in. do ONZ i Parlamentu Europejskiego o uszanowanie pamięci ofiar zbrodni popełnionych na narodzie tatarskim i zwrócenie uwagi na prześladowania, którym Tatarzy poddawani są obecnie.

Rosja zaanektowała w 2014 roku należący do Ukrainy Półwysep Krymski w wyniku referendum, które władze w Kijowie i wspólnota międzynarodowa uznały za nielegalne. Tatarzy krymscy, którzy stanowią tam 12 proc. mieszkańców, byli przeciwni referendum. Ich społeczność w większości zbojkotowała głosowanie, narażając się na represje ze strony rosyjskich władz.

Tatarzy zostali wysiedleni z Krymu na rozkaz Józefa Stalina w roku 1944 z powodu oskarżeń o kolaborację z III Rzeszą. Prawie połowa - 46 proc. - nie przeżyła deportacji. Ocalałym pozwolono na powrót dopiero w połowie lat 80. za rządów w ZSRR Michaiła Gorbaczowa. W efekcie duża część społeczności tatarskiej jest negatywnie nastawiona do władz w Moskwie. Po ogłoszeniu niepodległości przez Ukrainę w 1991 roku Tatarzy stali się obywatelami ukraińskimi.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)