Przewodniczący składu sędziowskiego odczytał akt oskarżenia 19-letniego Elora Azarii. Zarzuca mu się, że 24 marca w Hebronie, na Zachodnim Brzegu Jordanu, zastrzelił leżącego na ziemi rannego Palestyńczyka. Ofiara wcześniej zaatakowała nożem izraelskich wojskowych.

Początkowo podawano, że dwaj Palestyńczycy zaatakowali i ranili nożem żołnierza, po czym zostali zastrzeleni przez izraelskich wojskowych. Jednak na ujawnionym później nagraniu wideo widać, że jeden z palestyńskich napastników jeszcze żył, gdy żołnierz strzelił mu w głowę.

Jak ocenia AFP, przypadek Azarii, który posiada także francuski paszport, podzielił Izraelczyków: jedni nawołują do poszanowania przez armię wartości etycznych i proporcjonalnego stosowania siły, inni zaś bronią żołnierza, podkreślając rosnącą w ostatnich miesiącach liczbę palestyńskich ataków.

Azaria oskarżony został o zabójstwo; nie postawiono mu natomiast cięższego zarzutu morderstwa. Zarzut zabójstwa, zakładający, że czynu dokonano w sposób nieumyślny, może pociągnąć za sobą karę do 20 lat więzienia. Jednak żołnierz ma wielu zwolenników, w tym prawicowych polityków, którzy wzywali do jego uwolnienia. W kwietniu ponad 60 tys. osób podpisało internetową petycję, domagając się odznaczenia go za bohaterstwo.

Hebron znalazł się w centrum trwającej od kilku miesięcy fali palestyńskich ataków ulicznych na izraelskich żołnierzy. (PAP)

ulb/ ap/