Posłowie zebrali się, aby zagłosować nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Wcześniej dotychczasowy premier wygłosił expose. Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie uzyskał większości w Sejmie.

Rząd Morawieckiego bez wotum zaufania [WYNIKI GŁOSOWANIA]

Sejm poddał pod głosowanie wniosek o wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Głosowanie odbyło się z opóźnieniem, ok. godz. 16.20. Wyniki prezentują się następująco:

  • za wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego zagłosowało 190 posłów
  • przeciwko wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego zagłosowało 266 posłów
  • nikt nie wstrzymał się od głosu.

Większość bezwzględna wynosiła 229 głosów. Tym samym rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyskał wotum zaufania, co otwiera drogę do powołania kolejnego rządu, tym razem sformowanego przez demokratyczną większość sejmową - Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy.

Trzej posłowie PiS nie zagłosowali

Za udzieleniem wotum zaufania dla rządu Morawieckiego zagłosowało 190 posłów: 187 z PiS i 3 z Kukiz'15. Trzech posłów klubu PiS nie wzięło udziału w głosowaniu. Byli to

  • Szymon Szynkowski vel Sęk
  • Agnieszka Ścigaj
  • Zbigniew Ziobro.

Hołownia: Sejm przystąpi do wyboru prezesa Rady Ministrów

Według harmonogramu ujętego na stronie Sejmu po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego ma zostać zarządzona przerwa do godz. 17.15, podczas której będzie można zgłosić kandydatury na Prezesa Rady Ministrów.

"W związku z tym, że Sejm nie udzielił w trybie artykułu 154 ustęp 2 Konstytucji wotum zaufania Radzie Ministrów, a misja pana Mateusza Morawieckiego zakończyła się niepowodzeniem, inicjatywa wskazania premiera i Rady Ministrów przechodzi teraz zgodnie z artykułem 154 ustęp 3 Konstytucji w ręce Sejmu RP. Sejm RP przystąpi teraz do wyboru prezesa Rady Ministrów. Zwołuję posiedzenie Konwentu Seniorów w swoim gabinecie bezpośrednio po zarządzeniu przerwy" - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Kandydatem koalicji Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050-Trzeciej Drogi oraz Nowej Lewicy jest Donald Tusk.

Expose i długa lista pytań

Przed głosowaniem nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego107 posłów zgłosiło się do zadania pytań premierowi po jego sejmowym expose. Pytania zadawali tylko posłowie PiS, Konfederacji i Kukiz'15; wśród pytających nie było żadnego posła KO, Polski 2050, PSL oraz Lewicy.

W poniedziałek rano szef klubu KO Borys Budka pytany, czy będą ze strony jego formacji pytania do premiera Mateusza Morawieckiego po jego exposé podkreślił, że nie ma sensu zadawanie pytań osobie, która jest fasadowym premierem.

"Będzie wystąpienie klubowe (w debacie nad expose), a później chcielibyśmy, aby było jak najszybciej głosowanie. Nie ma sensu zadawanie pytań osobie, która jest fasadowym premierem, tymczasowym. Więc nie widzę żadnej potrzeby pytania o cokolwiek człowieka, który za kilka chwil nie będzie już tym, o kogo się ubiega" - powiedział dziennikarzom Budka.

Artykuł będzie aktualizowany