Wymiar kary dla 31-letniego Josefa Chaima Ben Dawida ma zostać ogłoszony na początku maja.

W komunikacie ministerstwa sprawiedliwości Izraela napisano, że w chwili popełnienia zbrodni "oskarżony nie działał w psychozie, był odpowiedzialny za swe czyny i nie miał problemu ze zrozumieniem rzeczywistości".

Mężczyzna jest uważany za głównego inspiratora porwania i zabójstwa 16-letniego Palestyńczyka Mohammeda Abu Chdeira w lipcu 2014 roku.

Reklama

Dwaj żydowscy wspólnicy Ben Dawida, którzy w chwili popełnienia zbrodni byli nieletni, zostali w lutym skazani przez sąd w Jerozolimie; jeden usłyszał wyrok dożywocia, a drugi 21 lat więzienia. Decyzja sądu w sprawie głównego oskarżonego była wstrzymana do czasu wydania orzeczenia o jego poczytalności na podstawie różnych badań psychiatrycznych.

Wszyscy trzej sądzeni przyznali się do winy i tłumaczyli, że zabójstwo było zemstą za porwanie i zabicie wcześniej trzech młodych Izraelczyków w okolicach Hebronu. Ich zwłoki znaleziono 30 czerwca 2014 roku w pobliżu drogi, na której widziano ich po raz ostatni.

Mohammed Abu Chdeir został kilka dni później uprowadzony sprzed swojego domu w Jerozolimie Wschodniej. Kilka godzin później jego ciało ze śladami tortur zostało odnalezione w lesie na zachodnich obrzeżach Jerozolimy.

Zabójstwa wywołały eskalację przemocy, która doprowadziła do izraelsko-palestyńskiego konfliktu zbrojnego w Strefie Gazy w lipcu i sierpniu 2014 roku. (PAP)