Frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w europarlamencie, do której należy PiS, przygotuje własny projekt rezolucji o sytuacji w Polsce - poinformował w piątek rzecznik tej frakcji James Holtum.

"Zawsze mieliśmy bardzo spójne stanowisko, gdy Komisja Europejska zajmowała się w sytuacją wewnętrzną w poszczególnych krajach" - powiedział Holtum na konferencji prasowej w PE w Brukseli.

Jak dodał, EKR nie uważa, by przygotowywana przez większość grup politycznych rezolucja PE krytyczna wobec polskiego rządu "mogła stanowić konstruktywne podejście". "Planujemy wniesienie własnego projektu rezolucji" - poinformował.

Reklama

Holtum podkreślił, że wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans odwiedził Polskę, planuje kolejną wizytę i twierdzi, że prowadzi z polskim rządem konstruktywny dialog.

W środę Parlament Europejski ma głosować nad rezolucją wzywającą polski rząd do przestrzegania opinii Komisji Weneckiej w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i publikacji jego wyroków, a także wzywającą Komisję Europejską do działań, które zapewnią rozwiązanie kryzysu wokół TK.

Negocjacje nad wspólnym tekstem rezolucji prowadzi kilka grup politycznych, w tym dwie największe: Europejska Partia Ludowa i socjaliści.