Krakowscy policjanci zablokowali fałszywe strony internetowe, imitujące strony rządowego programu "Rodzina500.plus", za pomocą których oszuści wyłudzali dane lub pieniądze – poinformowała w piątek PAP Katarzyna Padło z zespołu prasowego małopolskiej policji.

Fałszywe strony wyglądem niczym nie różniły się od tych, które zostały stworzone na potrzeby rządowego projektu. Niewielka różnica pojawiała się w nazwie podanej w adresie internetowym strony. Była ona trudna do wychwycenia przy pobieżnym oglądzie.

Po sprawdzeniu przez policjantów z wydziału do walki z cyberprzestępczością małopolskiej policji okazało się, że były to strony phishingowe, służące do wyłudzania danych oraz pieniędzy.

Jedna ze stron przy składaniu wniosku o przyznanie wsparcia finansowego wymagała podania numeru telefonu komórkowego, na który miał przyjść sms z kodem rzekomo koniecznym do pełnego uczestnictwa w procedurze. W rzeczywistości wpisanie kodu powodowało aktywowanie usługi sms premium i otrzymywanie kilku wiadomości tygodniowo, kosztujących kilka złotych każda.

Strony zostały zablokowane, policjanci ustalają, ile osób mogło zostać w ten sposób oszukanych.

Policja apeluje o ostrożność i wskazuje, że opis programu rządowego znajduje się na oficjalnej stronie internetowej projektu: www.rodzina500plus.gov.pl. Informacji można także szukać na stronach internetowych gmin i instytucji pomocowych.

W piątek wystartował program "Rodzina 500 plus". W jego ramach z pomocy skorzysta 2,7 mln rodzin, wsparciem zostanie objętych 3,7 mln dzieci. Pobranie i złożenie wniosków jest bezpłatne. Formularze wniosków są dostępne m.in. na stronie ministerstwa rodziny, a także w miejscach, gdzie wnioski będą składane.(PAP)