Nowoczesna krytykuje dotychczasowe działania ekipy PiS. Partia przygotowała analizę pierwszych 99-ciu dni rządu Beaty Szydło. Ocenę pracy Prawa i Sprawiedliwości przedstawił lider Nowoczesnej, Ryszard Petru.

Na konferencji prasowej polityk kwestionował celowość zmian wprowadzonych przez nowy rząd. Wyraził opinię, że po roku 2016 budżet państwa nie zdoła sfinansować programu, przewidującego wypłatę 500 złotych dla rodzin, mających więcej niż jedno dziecko. Uznał rozgłaszanie, że Nowoczesna chce te pieniądze ludziom zabrać, za bezzasadne.

W przygotowanej "Czarnej księdze" Nowoczesna pisze, że 99 dni rządu Prawa i Sprawiedliwości to szybkie i dogłębne zmiany, które dotyczą funkcjonowania całego państwa. Zdaniem Kamili Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej przykładem sposobu działania partii rządzącej jest sprawa Trybunału Konstytucyjnego. Określiła ją jako próbę sparaliżowania pracy Trybunału, zamach na instytucję, która stoi na straży praw obywatelskich.

Politycy Nowoczesnej przekonują, że rządy Prawa i Sprawiedliwości doprowadzą do zapaści gospodarczej kraju, a polityka zagraniczna spowoduje, iż wszystkie państwa Unii - oprócz Węgier - odwrócą się od Polski.