Rosja nie wypełnia mińskich uzgodnień pokojowych - twierdzi Arsenij Jaceniuk. Jednocześnie zdaniem ukraińskiego premiera Moskwa rozpoczęła grę mającą na celu zniesienie zachodnich sankcji. Szef ukraińskiego rządu spotkał się w Kijowie z kanadyjskim ministrem spraw zagranicznych.

Tematem rozmów Arsenija Jaceniuka ze Stephanem Dionem była między innymi polityka sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. Ukraiński premier w obecności kanadyjskiego dyplomaty podkreślił, że pojawiające się na Zachodzie dyskusje o zniesieniu sankcji wobec Moskwy nie mają żadnych podstaw. Szef ukraińskiego rządu wskazał, że podczas gdy Ukraina wypełnia mińskie uzgodnienia, Rosja nie zrobiła nic, aby zrealizować plan pokojowy.

Tymczasem, jak zaznaczył Arsenij Jaceniuk, Kreml rozpoczął obecnie grę mającą na celu przekonanie Zachodu o potrzebie zdjęcia sankcji z Rosji. Moskwa, jak mówił ukraiński premier chce również zrzucić z siebie odpowiedzialność za niewypełnienie porozumienia pokjowego. Ukraina oczekuje, że Rosja wycofa swoje wojska i sprzęt z Donbasu, wspierani przez Kreml separatyści wstrzymają ogień, a kontrola nad granicą z Rosją zostanie przekazana ukraińskiej armii.