Europol ostrzega - tak zwane Państwo Islamskie może zaatakować w Europie. Unijna agencja policyjna opublikowała raport o sposobach działania grup dżihadystów.

O wnioskach z raportu poinformował w Amsterdamie szef Europolu Rob Wainwright, który uczestniczył w nieformalnej naradzie ministrów spraw wewnętrznych 28 krajów. "Państwo Islamskie rozwinęło zdolności bojowe i nowe metody walki pozwalające na przeprowadzenie ataków na wielką skalę, których celem ma być przede wszystkim Europa" - powiedział szef Europolu Rob Wainwright.

Jak twierdzą autorzy raportu, zamachy mogą być przeprowadzone w szczególności we Francji. W dalszym ciągu zagrożeniem są także tak zwane samotne wilki. Autorzy raporty napisali, że nie ma konkretnych dowodów na to, że terroryści wykorzystują falę migracyjną, by niepostrzeżenie dostać się do Europy. Realnym zagrożeniem jest natomiast podatność niektórych syryjskich uchodźców na radykalizację w Europie. "W szczególności oni mogą być rekrutowani przez dżihadystów" - czytamy w raporcie Europolu.