Premier Beata Szydło zapowiada, że nowelizacja ustawy o służbie cywilnej poprawi działanie urzędów. Nowelizacja weszła w życie w sobotę 23 stycznia.

Szefowa rządu, która odwiedziła gminę Koniecpol na Śląsku, podkreśliła, że urzędnicy muszą wyjść do ludzi, aby rozwiązywać ich problemy. Dodała, że organizowane za kadencji poprzedniego rządu konkursy na wysokie stanowiska były "ustawiane". Premier podkreśliła, że decyzje o konkretnych zmianach w urzędach będą należały do odpowiednich ministrów.

Beata Szydło zapowiedziała, że Polska będzie aktywnie uczestniczyć w działaniach na rzecz usprawnienia działania strefy Schengen, a szczególnie w tych, które poprawią bezpieczeństwo Polaków. Komentując decyzję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, które postanowiło nie przeprowadzać debaty o Polsce, premier powiedziała, że prowadzona w instytucjach europejskich dyskusja o Polsce jest debatą zastępczą. "Nasz kraj nie jest problemem Europy" - podkreśliła Beata Szydło.

Szefowa rządu zadeklarowała, że rząd nie pracuje nad zmianami podziału administracyjnego kraju. Jeśli jednak pojawią się inicjatywy obywatelskie w tej sprawie, to rząd się nimi zajmie.