Według szefa rosyjskiego MSZ, zdecydowana większość członków Unii uważa za błąd prowadzenie konfrontacyjnej polityki w stosunku do Moskwy z powodu Ukrainy. Siergiej Ławrow powiedział, że takie opinie słyszy od europejskich polityków gdy rozmawia z nimi na osobności.

W wywiadzie dla rosyjskiego kanału telewizyjnego "Zwiazda" przeznaczonego dla wojskowych minister Ławrow mówił, że europejscy politycy nie robią wrażenia doświadczonych, mądrych i dalekowzrocznych ludzi. Jak dodał, sam zastanawia się czemu tak jest. "Czasami to co oni mówią publicznie jest sprzeczne z tym co mówią w rozmowach sam na sam, gdy nikt nie słyszy" - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji.

Ławrow dodał , że podczas spotkań w cztery oczy zdecydowana większość polityków z państw Unii Europejskiej zgadza się z nim, że błędem jest dążenie do konfrontacji z Rosją z powodu Ukrainy która - według niego - sama okazała się ofiarą polityki Unii Europejskiej. Zdaniem szefa rosyjskiego MSZ, wspólnota próbowała stawiać Ukrainę przed wyborem - albo Zachód albo Rosja.

Zaś umowę stowarzyszeniową Ukrainy z Unią Europejską z powodu której doszło do Euromajdanu miały lansować Niemcy, Polska i Francja - mówił w wywiadzie Ławrow.