Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o wykryciu prawie 12 tysięcy cystern do przewozu ropy na turecko-irackiej granicy. Paliwo ma być transportowana do Turcji zarówno z Iraku, jak i Syrii z terenów kontrolowanych przez tak zwane Państwo Islamskie.
Reklama

Generał Siergiej Rudskoj, ze Sztabu Generalnego rosyjskiej armii powiedział, że cysterny do przewozu ropy zostały wykryte w okolicy przejścia granicznego Zachu. Na moment zrobienia zdjęć satelitarnych które zademonstrował, ponad 4 i pół tysiąca cystern miało znajdować się po tureckiej stronie przejścia granicznego i ponad 7 tysięcy po irackiej stronie."Każde państwo uczestniczące w tym nielegalnym biznesie staje się poplecznikiem międzynarodowego terroryzmu" - mówił generał Rudskoj . Oświadczył, ze końcowym punktem transportu tej ropy jest Turcja.

Według generała przewoźnicy są zmuszeni transportować przez Irak ropę wydobywaną w Syrii na terenach kontrolowanych przez Państwo Islamskie ze względu na skuteczne działania lotnictwa rosyjskiego. Od rozpoczęcia rosyjskich bombardowań 30 zniszczyło ono w Syrii około 2 tysiący cystern do przewozu ropy.