Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski krytykuje plan utworzenia Europejskiej Straży Granicznej. Swój pomysł Bruksela ma przedstawić jutro. Kilka dni temu Polskie Radio informowało, że Komisja Europejska chce odebrać krajom członkowskim część suwerenności.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski krytykuje plan utworzenia Europejskiej Straży Granicznej. Swój pomysł Bruksela ma przedstawić jutro. Kilka dni temu Polskie Radio informowało, że Komisja Europejska chce odebrać krajom członkowskim część suwerenności. Zaproponuje, by specjalny unijny korpus był wysyłany do pilnowania granic kraju, który nie radzi sobie z ich kontrolą i to nawet bez jego zgody. Chodzi o granicę zewnętrzną Unii, którą ma między innymi Polska. Minister Waszczykowski powiedział, że propozycja Komisji jest zaskakująca.

"To znaczy, że byłaby to struktura niedemokratyczna, niezarządzana przez państwa narodowe, podległa nie wiadomo komu" - skomentował w Brukseli szef polskiej dyplomacji, który uczestniczy w naradzie unijnych ministrów spraw zagranicznych. Witold Waszczykowski zapowiedział, że jeśli ten temat się pojawi dziś na spotkaniu, zapyta o szczegóły Komisję Europejską.

Na utworzenie Europejskiej Straży Granicznej naciskają przede wszystkim Francja i Niemcy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że unijny korpus graniczny miałby osobny budżet, sprzęt i liczyłby około dwóch tysięcy funkcjonariuszy. Plan Komisji będą musiały zatwierdzić państwa członkowskie, a już wiadomo, że część z nich ten pomysł się nie podoba.