Grecja doszła do porozumienia z wierzycielami w sprawie drugiego pakietu reform. Tamtejszy parlament ma zająć stanowisko w tej sprawie najpóźniej we wtorek, aby tego samego dnia, podczas spotkania Eurogrupy odblokowany został kolejny miliard euro z pakietu kredytowego dla Aten.

W drugim pakiecie reform znajdują się między innymi regulacje dotyczące sprzedaży niespłacanych w Grecji kredytów, utworzenia funduszu powierniczego zasilanego środkami z prywatyzacji oraz systemu płac. Rząd Aleksisa Tsiprasa twierdzi, że dzięki osiągniętemu porozumieniu przed świętami uda się odblokować kolejne pieniądze z pakietu kredytowego, a niedługo później rozpocząć pierwszą ocenę greckich reform.

Eksperci są nieco bardziej ostrożni. W porozumieniu zaznaczono bowiem, że kilka ważnych kwestii zostanie ponownie ustalonych w lutym. Jednocześnie pytają, z czego tak bardzo cieszy się Aleksis Tsipras, skoro zapowiadał, że nie ugnie się przed żądaniami wierzycieli, a w rzeczywistości krok po kroku wykonuje wszystkie ich polecenia.

Trzeci pakiet kredytowy dla Grecji opiewa na łączną sumę 86 miliardów euro.