Niebawem decyzja prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Minister Andrzej Dera mówił w Sejmie, że dziś prezydent zapoznaje się z analizami prawnymi w zakresie ewentualnego przyjęcia ślubowania od wybranych sędziów Trybunału.

"Pan prezydent nie wypowiada się w sprawach Trybunału Konstytucyjnego. Tylko wypowiada się w sprawach swoich kompetencji. Jedną z nich jest przyjęcie bądź odmowa przyjęcia ślubowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W tym zakresie prezydent musi podjąć decyzję. W tej chwili jest w trakcie analizowania tych materiałów, które Kancelaria przygotowała.

Myślę, że w krótkim czasie pan prezydent podejmie stosowną decyzję i Państwu ją ogłosi" - powiedział dziennikarzom Andrzej Dera.

W ocenie prezydenckiego ministra, wokół Trybunału Konstytucyjnego narosło kilka problemów. To - jak mówił - kwestia konstytucyjności ustawy o Trybunale, uchwalonej przez poprzednią większość PO-PSL, a także tej znowelizowanej niedawno przez PiS. Andrzej Dera dodał, że problematyczne są także uchwały o wyborze sędziów i podjęte niedawno uchwały o unieważnieniu wyboru 5 sędziów dokonanego pod koniec poprzedniej kadencji.

Prezydencki minister, zapytany czy w sprawie ustawy uchwalonej przez PO-PSL powinien orzekać prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, powiedział, że to kwestia jego "sumienia i odpowiedzialności".

W czerwcu Andrzej Rzepliński deklarował w Senacie, że w przypadku zgłoszenia ustawy o Trybunale Konstytucyjnym właśnie do tego organu, on jako prezes a także jego zastępca wyłączą się ze składu orzekającego. Swoją zapowiedź argumentował faktem, iż aktywnie brał udział w przygotowaniu projektu zmian w przepisach.