Co trzeci palacz w Polsce deklaruje, że chce zerwać z nałogiem. Jest okazja do wprowadzenia zapowiedzi w życie, bo dziś obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. W Polsce papierosy pali około 9 milionów osób, w tym aż 3,5 miliona kobiet.

Kierownik Poradni Pomocy Palącym przy warszawskim Centrum Onkologii Magda Cedzyńska podkreśla, że osoba, która chce pokonać uzależnienie, musi się liczyć z objawami odstawienia nikotyny. Mogą wystąpić chwilowe bóle głowy, rozdrażnienie, problemy ze snem i koncentracją, a także stany lękowe.

Irena Przepiórka z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym dodaje, że korzyści z niepalenia są odczuwane bardzo szybko. W ciągu 20 minut od zapalenia ostatniego papierosa obniża się tętno i ciśnienie krwi wraca do normy. Po 2 dniach wracają smak i węch. W ciągu paru tygodni poprawia się kondycja fizyczna.

Palenie to choroba, którą nie tak łatwo pokonać. Można skorzystać z Poradni Pomocy Palącym pod numerem 801 108 108. Eksperci dyżurują od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 19.00.