W ciągu nadchodzącej zimy do Europy będzie z Turcji przybywać codziennie średnio 5 tysięcy migrantów i uchodźców - prognozuje ONZ. Wysoki Komisarz NZ ds. Uchodźców powiedział, że surowe warunki, panujące zimą w tym regionie pogorszą jeszcze sytuację przybyszów z Bliskiego Wschodu i Afryki północnej.

ONZ szacuje, że potrzeba dodatkowo ponad 96 milionów dolarów na wsparcie dla Chorwacji, Grecji, Serbii i Macedonii, by kraje te mogły udzielić pomocy migrantom i uchodźcom, napływającym do nich w tak wielkiej liczbie.

Z kolei Komisja Europejska szacuje, że do 2017 roku na nasz kontynent przybędą trzy miliony uciekinierów z Syrii i innych krajów ogarniętych wojną. Z prognozy wynika, że w tym roku ich ogólna liczba sięgnie milion. W 2016 roku ma do Europy przybyć półtora miliona migrantów i uchodźców, a w 2017 roku - pół miliona.

Unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici oświadczył, że migranci pomogą w ożywieniu gospodarki Unii Europejskiej. Jego zdaniem, taki właśnie jest zamysł przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, który naciskał UE, by udzieliła większej pomocy uciekinierom.