Prawo i Sprawiedliwość walczy o bezwzględną większość w Senacie. Według nieoficjalnych danych z jednej trzeciej okręgów wyborczych, do których dotarła IAR wynika, że PiS ma minimalną przewagę. Zawdzięcza ją m.in. wygranej w ośmiu okręgach wyborczych, w których przed czterema laty triumfowali kandydaci PO.

Na Mazowszu reelekcje uzyskał wicemarszałek Senatu i szef sztabu Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Karczewski. W Senacie zasiądzie też były europoseł Adam Bielan, który w okręgu radomskim zdystansował dotychczasowych parlamentarzystów, związanych niegdyś z PiS: Marzenę Wróbel i Krzysztofa Sońtę.

W okręgu siedlecko-ostrołęckim mandaty ponownie wywalczyli Maria Koc, Waldemar Kraska i Robert Mamątow.

W woj.kujawsko-pomorskim mandat senatorski uzyskał popierany przez PO Przemysław Termiński. Kandydatka PiS Maria Mazurkiewicz zajęła drugie miejsce, a dotychczasowy poseł Zbigniew Girzyński, który przed niespełna rokiem opuścił Prawo i Sprawiedliwość, był trzeci.

Na Pomorzu jednym z senatorów został były minister w kancelarii Bronisława Komorowskiego Sławomir Rybicki z PO.

Jedna z najbardziej zaciętych rywalizacji o mandat senatorski miała miejsce w okręgu sosnowieckim na Śląsku. Tam Michał Potoczny z PiS wygrał z Bogusławem Śmigielskim z PO różnicą niespełna dwóch procent.

W pojedynkach na Dolnym Śląsku dotychczasowy senator niezależny i były wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski pokonał Józefa Piniora z PO, natomiast przewodnicząca sejmiku dolnośląskiego Barbara Zdrojewska z PO wygrała m.in. z byłym wojewodą dolnośląskim Krzysztofem Grzelczykiem, reprezentującym PiS.

W województwie lubuskim mandaty senatorskie przypadły kandydatom Platformy Obywatelskiej: dotychczasowemu senatorowi Robertowi Dowhanowi oraz Waldemarowi Sługockiemu i Władysławowi Komarnickiemu, którzy wygrali m.in. z ubiegającymi się o reelekcję senatorami, którzy opuścili szeregi PO - Stanisławem Iwanem i Heleną Hatką.