Prawo i Sprawiedliwość zapewne osiągnie samodzielną większość w Senacie. Według danych z 77 okręgów wyborczych PiS-owi, brakuje już tylko trzech mandatów.

Kandydaci Platformy Obywatelskiej zdobyli dotychczas 26 mandatów. W trzech okręgach wygrywali kandydaci niezależni: dotychczasowi senatorowie: były wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski i współtwórca SKOK Grzegorz Bierecki oraz była posłanka PO Lidia Staroń.

Kandydaci PiS zdecydowanie wygrywali na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu i Podlasiu. Zdobyli też wiele mandatów w Wielkopolsce, na Śląsku, Dolnym Śląsku, a nawet w województwie opolskim. Platforma Obywatelska triumfowała całkowicie jedynie w województwach lubuskim i zachodniopomorskim.

Reklama

Wśród polityków, którzy zasiądą w nowym Senacie są dotychczasowy marszałek izby Bogdan Borusewicz, wicemarszałek i szef sztabu PiS Stanisław Karczewski, szef rolniczej Solidarności i dotychczasowy senator Jerzy Chróścikowski, a także były europoseł Adam Bielan, były minister w kancelarii Bronisława Komorowskiego Sławomir Rybicki oraz były szef SLD startujący z komitetu Platformy Obywatelskiej - Grzegorz Napieralski.

W Senacie zasiądzie po raz kolejny współtwórca SKOK Grzegorz Bierecki, który startował w okręgu bialskim jako kandydat niezależny z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. Po dziesięciu latach do parlamentu powraca były poseł AWS i PO Andrzej Wojtyła. Tym razem uzyskał on mandat senatorski, startując z listy PiS w okręgu kaliskim w Wielkopolsce. W Senacie zadebiutują dotychczasowa szefowa sejmiku województwa dolnośląskiego Barbara Zdrojewska, żona europosła Bogdana Zdrojewskiego, a także brat europosła PiS Bolesława Piechy - Wojciech Piecha.