PiS poprzeć może 37 proc. Polaków, Platformę Obywatelską 23 proc. respondentów, a na trzecim miejscu znaleźć się mogą ex aequo: Zjednoczona Lewica oraz Kukiz'15 (po 8 proc.). Tak wynika z sondażu pracowni Estymator dla „Newsweeka”. Do Sejmu weszłaby też Partia Razem.
Reklama

Poparcie dla Zjednoczonej Lewicy spadło do 8 proc. z 9 proc. Do 8 proc. z 6 proc. wzrosło z kolei poparcie dla Kukiz '15. Bez zmian, na poziomie 6 proc. utrzymało się poparcie dla PSL.

Nowoczesna Ryszarda Petru zyskała 2 pkt. proc. i może liczyć na 6 proc. głosów. Z 7 proc. do 6 proc. spadło z kolei poparcie dla KORWiN.

Próg wyborczy przekracza również Partia Razem, na którą chce oddać głos 5 proc. wyborców, w porównaniu do 1 proc., zanotowanego przez to ugrupowanie w poprzednim sondażu.

Według Newsweeka PiS mógłby liczyć na 210 mandatów w Sejmie, PO na 135, Zjednoczona Lewica na 37, Kukiz '15 na 33, PSL na 22, Nowoczesna na 11, a Partia Razem na 1 mandat. Również 1 mandat przypadłby Mniejszości Niemieckiej.

Badanie przeprowadzono dla Newsweek Polska w dniach 21-22 października 2015 na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1.501 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały na jaki Komitet Wyborczy będą głosować.