Wiceprzewodnicząca Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło jest oficjalną kandydatką tej partii na premiera. Jej kandydatura została zgłoszona przez Jarosława Kaczyńskiego podczas konwencji partii w Warszawie.

Beata Szydło z domu Kusińska urodziła się w Oświęcimiu. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące o profilu humanistycznym, a w 1989 roku obroniła dyplom w Katedrze Etnografii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Następnie do 1995 roku była doktorantką na Wydziale Filozoficzno - Historycznym UJ. Ukończyła studia podyplomowe dla menedżerów kultury na SGH w Warszawie, a w 2001 w Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Przez osiem lat, do 1995 pracowała jako asystentka w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Następnie w Libiąskim Centrum Kultury w Libiążu kierowała działem merytorycznym. Przez dwa lata pełniła też funkcję dyrektora ośrodka kultury w Brzeszczach.

Życie prywatne
Od 1987 jej mężem jest Edward Szydło. To historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, pełniący obecnie funkcję dyrektora Społecznej Szkoły Zarządzania i Handlu. Poza tym prowadzi też zajęcia z uczniami Ośrodka Społeczno-Wychowawczym w Oświęcimiu.

Mają dwóch synów, 23-letniego Tymoteusza, który jest studentem IV roku seminarium duchownego i 21-letniego Błażeja studiującego medycynę.

Beata Szydło w polityce
Od 1998 do 2005 roku była burmistrzem gminy Brzeszcze. Z listy Akcji Wyborczej Solidarność pełniła też funkcję radnej powiatu oświęcimskiego.

W 2005 roku próbowała zostać członkinią Platformy Obywatelskiej, ale jej członkostwo w tej partii miał zablokować Paweł Graś. Jeszcze w tym samym roku wstąpiła do Prawa i Sprawiedliwości i z listy tej partii została wybrana na posła V kadencji sejmu uzyskując najlepszy wynik w okręgu chrzanowskim - 14 447 głosów. W kolejnych wyborach w 2007 roku po raz drugi zostając posłanką otrzymała - 20 486 głosów, a w 2011 zdobyła 43 612 głosów.

W katastrofie smoleńskiej 2010 roku, zginęła jej najbliższa koleżanka Aleksandra Natalli-Świat. Wówczas w sejmowej komisji finansów zajęła jej miejsce i stała się głównym specjalistą polityki ekonomicznej PiS.

24 lipca 2010 roku z polecenia prezesa Jarosława Kaczyńskiego została wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości, a we wrześniu 2014 roku objęła funkcję skarbnika partii.

20 czerwca 2015 roku prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński poinformował opinię publiczną, że po ewentualnej wygranej jego partii, w wyborach parlamentarnych w 2015 roku, Beata Szydło będzie kandydatką na premiera.