Tragedia na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. W nocy odbywała się tam impreza inaugurująca rok akademicki. W wydarzeniu brało udział nawet 1200 osób. W pewnym momencie studenci zaczęli tłoczyć się w łączniku między dwoma budynkami. W wyniku paniki zginęła młoda kobieta a 10 innych osób zostało rannych.

Bydgoska prokuratura i policja badają okoliczności nocnej tragedii. Policja nie była powiadomiona o tej imprezie. Organizatorem był samorząd studencki, ale miał oficjalną zgodę rektora UTP. Impreza była organizowana cyklicznie od 15 lat.

Jak poinformował rektor bydgoskiego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego profesor Antoni Bukaluk, imprezę zabezpieczało 15 ochroniarzy. Z informacji rektora wynika, że w wydarzeniu brało udział nie 1200 a około 700-800 osób.

Na konferencji prasowej rektor powiedział, że za zabezpieczenie zabawy odpowiedzialna była firma ochroniarska. Jej pracownikom pomagało 40 osób, wyznaczonych przez samorząd studencki. Na miejscu były też służby medyczne i karetka pogotowia. Z pomieszczenia, gdzie bawili się studenci, były trzy wyjścia. - "W łączniku między dwiema salami mieli zbierać się ci, którzy palą papierosy" - dodał rektor.

Na ochronie nie można oszczędzać - przekonuje Beniamin Krasicki, prezes firmy ochroniarskiej City Security. Jak dodał, nawet jeśli w imprezie brało udział - jak twierdzi rektor - 700-800 osób, to na taką liczbę uczestników 15 ochroniarzy to zbyt mało. Dodatkowo nie zachowali oni czujności, podstawowym błędem było to, że w tym łączniku nastąpiło bardzo duże stłoczenie osób. Na razie nie wiadomo z jakiego powodu wybuchła panika, ale jak dodaje szef City Security może być to szczegół. Czasem w tłumie wystarczy jeden okrzyk, który wywoła nieoczekiwaną reakcję ludzi.

Na ręce rektora Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy kondolencje złożyła minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. Szefowa resortu zasugerowała, by niezależnie od działań śledczych uczelnia przeprowadziła własne postepowanie wyjaśniające przyczyny i okoliczności tragedii. Zgodnie z zaleceniami minister Kolarskiej-Bobińskiej, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy powinien też przygotować wnioski pozwalające zapobiegać takim wypadkom w przyszłości.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego zwróci się dziś do rektorów wszystkich uczelni w kraju o przegląd procedur i sposobów postępowania w czasie imprez masowych na uczelniach. Ta sprawa ma być jednym z tematów jutrzejszego posiedzenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich we Wrocławiu.