Ewakuacja Polaków z Mariupola i pakiet ustaw dotyczący repatriantów. Prawo i Sprawiedliwość zapowiada pomoc Polonii osiedlonej na kresach i w byłych republikach radzieckich.

Prezes partii Jarosław Kaczyński podkreśla, że zmiany będą możliwe po zwycięstwie w październikowych wyborach parlamentarnych. Zaznacza również, że szeroka oferta partii to efekt dobrych relacji ze środowiskami polonijnymi. Proponuje również ustawę o opiece Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą, nowelizację ustawy o Karcie Polaka czy wzmocnienie prac nad ustawą o repatriacji (w obecnej kadencji projekt nie wyszedł z obrad sejmowej podkomisji).

Kaczyński skrytykował ostatnią decyzję rządu dotyczącej repatriantów. Władze chcą przeznaczyć 30 milionów złotych na sprowadzenie do kraju osób, które mają polskie korzenie. Prezes PiS uważa, że to jedynie doraźne wsparcie i element kampanii wyborczej. Zauważa, że PiS mówi o potrzebie zmian w polityce dotyczącej repatriantów od lat - z kolei Platforma Obywatelska reaguje na "różnego rodzaju kryzysy".

PiS przedstawił swoje założenia po konsultacjach z liderami polonijnych organizacji z: Białorusi, Ukrainy i Litwy.