Rosyjscy działacze przyjechali na odbywającą się Warszawie konferencję OBWE poświęconą tematyce swobód obywatelskich. Naruszenia praw człowieka dotyczą przede wszystkim wolności zgromadzeń czy zrzeszania się.

Najgorzej jest na Krymie, gdzie okupacyjne władze wyjątkowo brutalnie traktują osoby krytycznie nastawione wobec Moskwy.

Jurij Dżibladze z rosyjskiego Centrum Rozwoju Demokracji i Praw Człowieka podkreśla, że Zachód powinien zwiększyć naciski na Kreml.

- Trzeba podwyższyć cenę działań kremlowskiego reżimu: jego agresywnej polityki i represji - powiedział. Według niego, powinno to oznaczać sankcje ekonomiczne, dotyczące przedstawicieli władz. Należy też zbadać pochodzenie aktywów rosyjskiej elity za granicą - prawdopodobnie pochodzą one z działań korupcyjnych.

W przyszłym roku w Rosji mają odbyć się wybory do Dumy Państwowej. Już teraz władze starają się do nich przygotować, marginalizując opozycję i wspierając partię władzy Jedną Rosję oraz ugrupowania związane z rządzącymi, na przykład wszelkiego rodzaju partie nacjonalistyczne.