Podniesienie płacy minimalnej i emerytur, zniesienie podatku PIT dla najmniej zarabiających i obniżenie wieku emerytalnego. To główne punkty programu wyborczego Zjednoczonej Lewicy.

Przedstawili je podczas konwencji programowej w Warszawie sekretarz generalny Sojuszu Lewicy Demokratycznej Krzysztof Gawkowski i wspólprzewodnicząca Twojego Ruchu Barbara Nowacka. Gawkowski oświadczył, że Zjednoczona Lewica to wolność, równość i sprawiedliwość. Barbara Nowacka przedstawiła główne punkty programu koalicji: podniesienie płacy minimalnej do dwóch i pół tysiąca złotych, podwyżka emerytur o 200 złotych, likwidacja bezpłatnych staży, tworzenie nowych miejsc pracy, rozwój edukacji, równość płac mężczyzn i kobiet.

Krzysztof Gawkowski dodał, że kosztami proponowanych zmian powinni zostać spekulanci, banki i Kościół. Zjednoczona Lewica chce więc wprowadzenia podatku od transakcji finansowych, przywrócenia najwyższej stawki PIT w wysokości 40 procent, zniesienia tego podatku dla osób zarabiających mniej niż 21 tysięcy złotych rocznie, i stopniowe obniżanie podatku VAT. Gawkowski opowiedział się też za zwiększeniem finansowania służby zdrowia do 7 procent PKB i obniżeniem wieku emerytalnego.

Barbara Nowacka zapowiedziała wprowadzenie faktycznego rozdziału Kościoła od państwa, a także legalizację związków partnerskich i zorganizowanie dożywiania dzieci w szkołach. Dodała, że Zjednoczona Lewica jest solidarna z uchodźcami z Bliskiego Wschodu i będzie działać na rzecz zapewnienia im przez Polskę godnego pobytu.

Nowacka zapowiedziała, że jeśli kandydaci Zjednoczonej Lewicy wejdą do parlamentu, to będą działali razem i dotrzymają swoich zobowiązań.