Jan Bury zapowiada, że dopiero po zapoznaniu się z wnioskiem prokuratury o odebranie mu immunitetu poselskiego, podejmie decyzję czy się sam go zrzeknie. W rozmowie z TVP Info dodaje, że swoje stanowisko w tej sprawie przedstawi na posiedzeniu Klubu Parlamentarnego PSL, którego jest szefem.
Reklama

Jan Bury zauważa, że materiał z podsłuchów był już znany dwa lata temu, a obecne działania przeciwko niemu związane są ze zbliżającymi się wyborami.
"Nie mam sobie w tej sprawie nic do zarzucenia" - podkreśla Bury.


Wcześniej portal TVN24.pl poinformował, że będzie kolejny wniosek o odebranie immunitetu Janowi Buremu. Według portalu, sprawa ma związek z aferą podkarpacką.
Prokuratura Apelacyjna w Katowicach zarzuca właścicielowi firmy Maante z Leżajska, wręczenie Buremu łapówki. Kwota może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Oprócz pieniędzy polityk PSL miał także otrzymać sztabkę złota. Pieniądze miały trafiać do Burego w transzach. Według portalu, miały to być dowody wdzięczności za załatwienie różnych spraw.


Według CBA i prokuratury, Jan Bury miał między innymi pomagać w załatwianiu kontraktów firmie z Leżajska z jednym z paliwowych koncernów. Biznesmen miał też zabiegać bezskutecznie o pomoc w załatwieniu córce nominacji sędziowskiej. Jan Bury od 2002 roku zasiada w Krajowej Radzie Sądowniczej.
Wniosek o uchylenie immunitetu Janowi Buremu ma być oparty nie tylko na informacjach z podsłuchów, ale też na zeznaniach świadków. Prokuratura na razie nie potwierdza, czy i kiedy wystąpi do marszałka Sejmu z wnioskiem w sprawie immunitetu.


Afera podkarpacka doprowadziła w 2013 roku do dymisji marszałka województwa podkarpackiego Mirosława K. i odejścia z ministerstwa infrastruktury Zbigniewa Rynasiewicza, szefa PO na Podkarpaciu. Dalsze śledztwo doprowadziło CBA do posła Jana Burego i jego kontaktów z miejscowymi biznesmenami. Prawdopodobnie w związku ze śledztwem na Podkarpaciu rozpoczęto podsłuchiwanie posła Burego i szefa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego. Decyzja miała związek z obsadzaniem stanowisk w tamtejszej delegaturze NIK. Kilka dni temu prokuratura poinformowała, że w związku z aferą w NIK wystąpiła o odebranie Janowi Buremu immunitetu.