Stanowisko Kościoła katolickiego wobec aborcji nie zmieniło się i pozostaje ona ciężkim grzechem. Wyjaśnił to rzecznik prasowy Watykanu po ukazaniu się listu papieża Franciszka, w którym w czasie tzw. Roku Miłosierdzia upoważnił wszystkich spowiedników do rozgrzeszania z aborcji.

Ksiądz Federico Lombardi podkreślił, że inicjatywa papieża w żadnym razie nie oznacza umniejszenia ciężaru grzechu, jakim jest aborcja. Spowiednicy będą uświadamiali to spowiadającym się i pomagali im w nawróceniu. Rzecznik przypomniał, że do tej pory przebaczenie tego grzechu było zarezerwowane dla biskupów i wyznaczonych przez nich księży. Rozszerzenie go na wszystkich spowiedników - dodał - wynika z pragnienia, aby Rok Miłosierdzia był przeżywany przez wszystkich z ufnością i nadzieją.

Sam Franciszek w wydanym w połowie kwietnia dokumencie ogłaszającym ten rok zapowiadał, że w czasie Wielkiego Postu 2016 roku wyśle tzw. misjonarzy miłosierdzia - to jest księży, którym udzieli władzy przebaczenia takich grzechów, jak aborcja.