Upały dokuczają od kilku dni. Meteorolodzy nie pozostawiają nadziei. W ciągu najbliższego tygodnia temperatura nie spadnie. Dla tych, którzy postanowili ratować się zakupem wentylatora mamy złą wiadomość: jest to praktycznie niemożliwe.

W centrum kraju od kilku dni termometry nie wskazują temperatury niższej niż 30 stopni Celsjusza. Nadzieja, że najbliższe dni przyniosą ulgę jest próżna. Według zapowiedzi meteorologów upał szybko nie ustąpi. W sytuacji, w której przed duchotą nie ratuje nawet otwarcie wszystkich okien, jedynym rozwiązaniem jest wentylator. Jeżeli jednak ten planujecie dopiero kupić, lepiej zaakceptować panujące warunki. Na własnej skórze przekonaliśmy się, że zdobycie wiatraka jest dzisiaj praktycznie niemożliwe.

Poszukiwanie wentylatora rozpoczęliśmy od punktu jednej z dużych sieci budowlano-dekoracyjnych "Leroy Merlin". Obsługa grzecznie poinformowała, że wszystkie dostępne w tej placówce urządzenia zostały już sprzedane. Po sprawdzeniu centralnego magazynu firmy okazało się, że podobnie rzecz ma się w innych sklepach tej sieci w stolicy.

Reklama

Postanowiliśmy więc sprawdzić jak na upały przygotowana jest konkurencja. Strona internetowa "Media Markt" przywitała kuszącymi fotografiami licznych wiatraków. Niestety po wpisaniu kodu pocztowego system odmówił sprzedaży, a infolinia pozostawała zajęta.

Wątpliwości ostatecznie rozwiał telefon do "Euro RTV AGD". - Wentylator? Proszę pana, ostatni sprzedaliśmy kilka dni temu, a współpracujące z nami firmy na razie ich nie przywiozą - usłyszeliśmy od pani z Działu obsługi klienta. - Była bardzo atrakcyjna promocja. Klienci kupowali po kilka sztuk - starała się wyjaśnić, wyczuwając nasze osłupienie. - W całej Polsce w sklepach pozostały tylko egzemplarze uszkodzone i wystawowe.

W obliczu narastającej frustracji, postanowiliśmy sprawdzić sytuację poza miastem. Po szybkim rzucie okiem na mapę wybieramy cel: Karczew. Nie licząc na wiele wybieramy numer telefonu do niewielkiego sklepu elektrycznego. - Tak proszę pana, został jeden, mały za 104 złote - uspokaja nas głos właścicielki.

Zgodnie z ostrzeżeniem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ponad 30-stopniowe upały prawdopodobnie będą nam towarzyszyć przynajmniej do końca tego tygodnia. IMGW ogłosił trzeci, najwyższy stopień zagrożenia upałami.