PiS przekonuje, że SKOK-i to temat zastępczy w kampanii wyborczej. Szef sztabu Stanisław Karczewski ocenia, że twórca SKOK Grzegorz Bierecki jest dobrym i sprawnym senatorem, dlatego jego start do Senatu z poparciem PiS nie jest wykluczony.

- Współpracuję z nim, jest świetnym fachowcem i być może będzie startował do Senatu. Jesteśmy w trakcie opracowywania list wyborczych - powiedział wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Grzegorz Bierecki na własną prośbę został w marcu zawieszony w prawach członka klubu PiS. Stało się tak po doniesieniach medialnych o tym, że senator PiS i twórca SKOK wyprowadził kilkadziesiąt milionów złotych do spółki, której dziś jest właścicielem i prezesem.

Według "Wprost" i "GW", z materiałów zgromadzonych przez KNF wynika, że majątek zlikwidowanej w 2010 roku Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, która kontrolowała system SKOK i której prezesem był Bierecki, przekazany został do spółki będącej własnością kilku osób, w tym senatora PiS, mającego w niej najwięcej udziałów, nie zaś do instytucji w systemie SKOK np. do Kasy Krajowej.

W ubiegłym tygodniu minister finansów Mateusz Szczurek powiedział, że w pięciu największych kasach brakuje miliard 200 milionów złotych. Szczurek powiedział też, że największe SKOK-i są niewypłacalne, a pomoc dla nich będzie wymagała pieniędzy publicznych.