Wkrótce rosyjski policjant będzie mógł więcej. Deputowani Dumy Państwowej przygotowali projekt ustawy, która daje większe uprawnienia funkcjonariuszom. Rosjanie nie mają nic przeciwko temu. Zmiany zaproponowane przez parlamentarzystów dotyczą głównie czynności związanych z wykrywaniem przestępstw kryminalnych i łapaniem bandytów.

Chodzi między innymi o liberalizację przepisów dotyczących użycia broni i naruszania prywatności obywateli. W tym pierwszym przypadku policjant będzie mógł strzelać do kobiet, oprócz ciężarnych. Obecnie prawo zakazuje stosowania takich środków, także w drastycznych sytuacjach. Nowela ustawy zakłada zgodę na otwarcie ognia także w dużym skupisku ludzi. W drugim przypadku nie będą wymagane specjalne zgody na przeszukania, rewizje i użycie przymusu bezpośredniego.

Mieszkańcy Moskwy twierdzą, że mają zaufanie do stróżów prawa, choć zdają sobie sprawę, że wciąż jeszcze zdarzają się nieuczciwi funkcjonariusze. Tymczasem obrońcy praw człowieka obawiają się, że wyposażona w nowe prawa policja stanie się groźniejszym narzędziem w rękach władz. Alarmują także, że zdjęcie w wielu przypadkach szczególnej odpowiedzialności z funkcjonariuszy będzie prowadziło do częstszego nadużywania przez nich prawa.