Wyróżnienie przyznawane jest przez dwa ośrodki analityczne: czeskie Jagiełło 2000 i Słowacką Komisję Atlantycką. Polski prezydent został uhonorowany za działalność polityczną na rzecz bezpieczeństwa Europy Środkowej, m.in. na arenie NATO.

Podczas uroczystości wręczenia w filharmonii w Bratysławie Bronisław Komorowski podkreślał, że nagroda jest wyrazem szacunku dla całego pokolenia polskiej „Solidarności”. Jak dodawał, wolność to dla niego samego zobowiązanie. „Wolność można traktować jako cel sam w sobie, swobodę robienia wszystkiego, co się chce albo jako wielkie wyzwanie i zobowiązanie.

Dla mnie - podkreślił - wolność to zobowiązanie nie tylko wobec Polski i Polaków, ale także wobec sąsiadów i wszystkich ludzi na świecie - także tych, którzy o swoją wolność walczą, albo tych, którzy swoją wolność starają się umocnić, pomimo że zderzają się z brutalnością świata, z wojnami, z zagrożeniami ze strony sąsiadów - mówił prezydent Komorowski.

Reklama

Czeska i Słowacka Nagroda Transatlantycka przyznawana jest od trzech lat. Jej laureatami są m.in. Jan Krzysztof Bielecki, amerykański generał David Petraeus i były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Jutro Bronisław Komorowski weźmie udział w rozpoczętym w Bratysławie Global Security Forum, czyli spotkaniu polityków i analityków, poświęconym światowemu bezpieczeństwu.