Choć nowości nie brakuje, to klasyka nadal jest w modzie. Tak wynika z rankingów dziecięcych bestsellerów, które na zlecenie DGP zrobiły najpopularniejsze sieci, w tym Empik, Matras i Ultima, oraz internetowa porównywarka Ceneo.pl
Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Książki
„Nela mała reporterka”, Nela
Chociaż ma dopiero dziewięć lat, autorka i bohaterka serii została już okrzyknięta następczynią Martyny Wojciechowskiej. Jej książki, w których opisuje swoje wyprawy w egzotyczne rejony świata, okupują listy dziecięcych bestsellerów m.in. w Empiku. Popularność wspomnień małej podróżniczki podbija jej program w TVP o tym samym tytule, w którym dzieli się wrażeniami z podróży. Wśród jej dokonań jest wspinaczka w Andach na wysokości ponad 4000 m n.p.m. czy zejście 120 m w głąb jaskini na Filipinach w poszukiwaniu nietoperzy.
„Dziennik cwaniaczka”, Jeff Kinney
„Chciałbym ogłosić oficjalnie, że moim zdaniem gimnazjum to najgłupszy pomysł na świecie” – myśli niejeden nastolatek. Nic dziwnego, że książka, której bohater wygłasza takie opinie, odniosła sukces. Ukazało się dziewięć tomów opowieści o życiu 13-letniego chłopca z USA. Gimnazjalista Greg z humorem opisuje w swoim dzienniku życie towarzyskie i szkolne. Seria sprzedała się na świecie w ponad 150 mln egzemplarzy. Początkowo Kinney publikował „Dziennik cwaniaczka” pod postacią wpisów umieszczanych codziennie w sieci. Po 20 mln odsłon wydał te historie drukiem.
„Opowiadania księdza Twardowskiego”, ks. Jan Twardowski
Tytuł jest w czołówce sprzedaży książek dla dzieci w sieci Matras. To wybór utworów księdza Jana Twardowskiego dla małych czytelników. Książka podpowiada, gdzie szukać szczęścia i sensu życia i dlaczego wcale nie trzeba wybierać się w daleką podróż, by je znaleźć. Jolanta Liżewska-Zyzek z Matrasa wskazuje, że jej popularność dowodzi, że dzieci i rodzice lubią czytać także mądre treści, uczące szacunku, zachwytu nad przyrodą, radości życia, ale też mówiące o codziennych zmaganiach. Książka przyciąga również uwagę pięknymi ilustracjami.
Muzyka
„Mali giganci” – różni wykonawcy
Płyta idealnie wpisuje się w maksymę „kuj żelazo, póki gorące”. Jej wydawca postanowił wykorzystać popularność programu telewizyjnego pod tym samym tytułem. Na płycie śpiewa sześciu finalistów. To utwory, które spotkały się z największym uznaniem. Sam program zanim jeszcze wystartował, już budził kontrowersje. Zarzucano mu, że jest to rozrywka kosztem dzieci, wystawionych na publiczną rywalizację.
„Kołysanki-utulanki”
Projekt Magdy Umer i Grzegorza Turnaua świadczy, że tradycja w dziecięcych piosenkach mocno się broni. Na płycie wykonawcy ukołyszą najmłodszych kołysankami znanymi już naszym dziadkom, jak np. „Bajka iskierki” czy „Już gwiazdy lśnią”. Znalazły się też na niej nowe kompozycje Grzegorza Turnaua napisane m.in. do słów Danuty Wawiłow, Doroty Gellner, Jacka Cygana i Magdy Umer. W tym wykonaniu śmiało można mówić nie o piosenkach, ale o poezji śpiewanej dla dzieci.
„Najlepsze piosenki pana Kleksa”
Dorośli znają na pamięć większość piosenek z tej płyty. To zasługa filmowego hitu z lat 80. Płyta to nie tylko wspomnienie o przygodach szalonego profesora Ambrożego Kleksa, ale też sposób na przypomnienie twórczości Jana Brzechwy. Na płycie można usłyszeć muzyczne aranżacje jego wierszy. Jej niewątpliwym atutem są wykonawcy utworów, np. Edyta Geppert, Małgorzata Ostrowska czy Piotr Fronczewski, niezapomniany jako profesor Kleks.
Filmy
„Pingwiny z Madagaskaru”
Absolutny hit naszych kin w kategorii produkcji dla dzieci. Do tej pory historię grupy niesfornych pingwinów obejrzało – według danych Boxoffice.pl – w sumie 1,6 mln widzów. W filmie trzymającym w napięciu do ostatniej chwili mali bohaterowie łączą siły z tajną organizacją Północny Wiatr przeciwko czarnemu charakterowi, który chce zniszczyć świat. Producenci mieli na czym budować popularność, bo pingwiny są już bohaterami telewizyjnego serialu i trzech filmów z serii „Madagaskar”.
„Paddington”
Ok. 560 tys. widzów w tym roku można wpisać na konto opowieści o misiu, którego historia rozpoczyna się na londyńskim dworcu kolejowym Paddington Station. To uwspółcześniona, filmowa adaptacja klasyki literatury dziecięcej z lat 50. XX w. Jej bohaterem jest miś, który w tajemniczych okolicznościach przybywa z Peru do stolicy Wielkiej Brytanii. Tam wpada w wir niesamowitych przygód. Według wielu recenzentów to dobra alternatywa dla hałaśliwych animacji.
„Wielka szóstka”
Jeden z najbardziej poszukiwanych tytułów na płycie w tym roku. Pojawia się wśród bestsellerów m.in. w sklepach Empiku, jest też liderem pod względem wyszukiwania w internetowych porównywarkach, np. Ceneo.pl. Historia młodego geniusza Hira Hamady, który ze swoim robotem zostaje uwikłany w plan zniszczenia miasta San Fransokyo, jest inspirowana drużyną superbohaterów z komiksów Marvel Comics. Mocną stroną filmu są gagi, które rozbawią nie tylko dzieci, ale i dorosłych.
Gry
„The Sims”
Od debiutu w 2000 r. „The Sims” utrzymuje się na liście najpopularniejszych gier komputerowych. Na rynku dostępna jest już jej czwarta odsłona, a na całym świecie sprzedano do tej pory kilkanaście milionów kopii. Na początku miał to być jedynie program do projektowania wnętrz, a rodzina Simsów – modelami urealniającymi komputerową rzeczywistość. Gra polega na organizowaniu czasu wirtualnych postaci. „The Sims” to wciąż niekwestionowany przebój m.in. w sieci Ultima, dystrybutorze gier i akcesoriów.
„Lego Marvel”
To gra z serii popularnych zręcznościówek. Bohaterami ostatniej serii „Lego Marvel Super Heroes” są postaci znane z komiksów Marvela, jak Kapitan Ameryka, Spider-Man i Hulk czy mało popularny w Polsce Kapitan Brytania. Jak zwykle walczą ze złem, które zagraża Ziemi i jej mieszkańcom. Do tej pory gra doczekała się 16 odsłon. Wkrótce światło dzienne ujrzy jej kolejne wydanie. Tym razem gra firmowana popularną marką duńskich klocków będzie oparta na popularnej serii filmów „Avengers”.
„FIFA 2015”
Coś dla miłośników piłki nożnej. „FIFA 2015” to już 22. część gry opartej na najpopularniejszym sporcie świata. Gracze mogą dostrzec wiele szczegółów, które podnoszą jakość zabawy, m.in. ruchy włosów zawodników czy trzęsącą się bramkę po uderzeniu piłki w poprzeczkę. To najbardziej znany cykl piłkarskich symulacji i jedna z najpopularniejszych serii sportowych w historii branży gier wideo. Produkcja stworzona została jako część promocji piłkarskich mistrzostw świata w USA w 1994 r.