Chodzi o dochodzenie praw przez pracowników po zakończeniu rocznej gwarancji zatrudnienia. Rzecznik NIK Paweł Biedziak mówi również o niebezpiecznym modelu zatrudniania dziennikarzy przygotowujących programy informacyjne. Znaczna część pracowników istotnych dla realizowanej przez spółkę misji nadawcy publicznego została zatrudniona przez podmiot zewnętrzny niebędący redakcją w rozumieniu prawa prasowego - tłumaczył Paweł Biedziak.
NIK badała przede wszystkim relacje TVP S.A. z producentami zewnętrznymi. Telewizja w latach 2011-2014 ( do końca I kwartału) wydała na produkcję filmów i audycji 2,8 milarda złotych, z tego 28 procent na produkcję zewnętrzną (0,8 miliarda złotych).
Paweł Biedziak wskazuje również na zagrożenia w realizacji misji publicznej przez TVP.
- Jednym ze skutków restrukturyzacji zatrudnienia jest zmniejszenie się liczby pracowników twórczych. Stanowią oni obecnie ok. 24 procent ogółu zatrudnionych w TVP. Telewizja poczyniła oszczędności, zmniejszając głównie liczbę pracowników istotnych dla realizacji misji nadawcy publicznego - powiedział rzecznik NIK.
Izba przedstawiła po kontroli wnioski, których realizacja pomoże wyeliminować stwierdzone nieprawidłowości. NIK wnioskuje między innymi o ulepszenie metod kalkulacji spodziewanych kosztów i przychodów w odniesieniu do produkcji zewnętrznej, pozyskanej dla TVP1 i TVP2.
NIK apeluje również o przestrzeganie przyjętych założeń przy realizacji zmian w zatrudnieniu.
Komentarze(1)
Pokaż:
mają w poważaniu
dlatego nie oglądam
mam więcej kasy w kieszeni
i bezcennego czasuuuuuuuu