Rosja ma żal z powodu przeniesienia Dnia Zwycięstwa na 8 maja

24 kwietnia 2015

Moskwa krytykuje decyzję polskiego Sejmu dotyczącą formalnego przeniesienia Dnia Zwycięstwa z 9 na 8 maja. "Wyrażamy żal z powodu prób rewizji historycznego wkładu narodów rosyjskiego i polskiego w zwycięstwo w II wojnie światowej"- oświadczył przedstawiciel rosyjskiego MSZ Aleksander Łukaszewicz.

Według jego słów, cytowanych przez agencję Ria Nowosti, "Polska decydując się na taką zmianę, pokazuje jak krótka jest pamięć historyczna". "Jak można zapomnieć o walce w imię pokoju i wolności w Europie, które w rezultacie zostały osiągnięte" - oświadczył Łukaszewicz.

W Polsce, zgodnie z dekretem Bieruta Narodowym Świętem Zwycięstwa i Wolności był 9 maja. Od 1989 roku, po odzyskaniu wolności, święto było obchodzone 8 maja, jednak nie było odpowiedniego ustanowienia prawnego.

Dziś Sejm przyjął ustawę ustanawiające 8 maja Narodowy Dniem Zwycięstwa.

Autopromocja
381453mega.png
381455mega.png
381223mega.png
Źródło: IAR

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.