W I turze wyborów prezydenckich Bronisław Komorowski może liczyć na 42-procentowe poparcie - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS). Na drugim miejscu znalazłby się Andrzej Duda z poparciem 29 procent głosów. Na kandydata PiS chce głosować 2 procent więcej ankietowanych niż tydzień temu.

Nieznacznie, bo o 1 punkt procentowy, spadło natomiast poparcie dla Pawła Kukiza. Głosować na niego chce 7,4 procent ankietowanych.

Nie zmieniła się liczba osób chętnych zagłosować na Janusza Korwin-Mikkego - 3,5 procent. Również nie zmienia się poparcie dla kandydatki SLD. Na Magdalenę Ogórek chce oddać głos 2,6 procent badanych.

Janusz Palikot może liczyć na poparcie 1,4 procent, Adam Jarubas z PSL na 1,1 procent, Marian Kowalski - 0,7 procent, Grzegorz Braun - 0,4 procent, Jacek Wilk - 0,3 procent, natomiast na Pawła Tanajno nikt z pytanych nie wskazał.

O 2 punkty procentowe wzrosła liczba osób niezdecydowanych. 11,4 procent badanych nie wie jeszcze na kogo będzie głosować.

Gdyby doszło do II tury wyborów, zwyciężyłby Bronisław Komorowski. Na obecnego prezydenta zagłosowałoby 52,7 procent ankietowanych, a na Andrzeja Dudę - 37,2 procent. Niezdecydowanych jest 10,1 procent badanych.

Swój udział w wyborach deklaruje ponad połowa Polaków - 65 procent. Do urn wyborczych nie zamierza iść jedna trzecia ankietowanych, a 3,7 procent jest niezdecydowanych. W drugiej turze wyborów głosować zamierza 52 procent respondentów.

Badanie przeprowadzono 23 kwietnia, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).