Afera „Swissleaks” zatacza coraz szersze kręgi na Bliskim Wschodzie. Tamtejsze media ujawniają listę znanych osób, które miały konta w szwajcarskim banku HSBC. Bank pomagał swoim klientom w unikaniu płacenia podatków. Wśród właścicieli kont są koronowane głowy, a także osoby związane z Al-Kaidą.

Międzynarodowe Konsurcjum Dziennikarzy Śledczych, które ujawniło aferę „Swissleaks” twierdzi, że HSBC pomógł uniknąć opodatkowania 100 tysiącom swoich klientów. Media na Bliskim Wschodzie od kilku dni publikują kolejne nazwiska klientów banku.

Cztery konta miał w HSBC król Jordanii Abdullah, choć jego prawnicy twierdzą, że jako koronowana głowa jest on zwolniony z płacenia podatków. W dokumentach pojawia się też nazwisko króla Maroka Mohammeda VI, który miał trzymać w banku 9 milionów dolarów. Na listach ujawnionych przez dziennikarzy jest też izraelski miliarder Beny Steinmetz.

Wśród klientów HSBC były też osoby niechętnie widziane w Unii Europejskiej, jak na przykład kuzyn syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada, Rami Makhlouf, który w Stanach Zjednoczonych ma sprawę o korupcję. Konta w banku mieli też były minister handlu Egiptu z czasów Hosniego Mubaraka oraz bratanek obalonego przywódcy Tunezji Ben Alego.

Media informują też, że wśród klientów banku byli Saudyjczycy, ściśle powiązani z najważniejszym kręgiem finansowym Al-Kaidy oraz rodzina Osamy bin Ladena. Jeden z Saudyjczyków miał mieć na koncie w HSBC około 70 milionów dolarów.

Wcześniej media ujawniły, że wobec wielu spośród klientów HSBC toczą się dochodzenia kryminalne zarówno w Stanach Zjednoczonych, Europie, a także Polsce. Bank informował, że współpracuje z właściwymi organami ścigania, ale szczegółów nie podano.