Według wstępnych wyników, tylko 21 procent Słowaków wzięło udział w referendum na temat związków osób tej samej płci. Tym samym, prawdopodobnie, jego rezultaty zostaną uznane za nieważne. Aby uznać wyniki głosowania musiałaby wziąć w nim udział ponad połowa uprawnionych osób.

W nocy podano frekwencję po przeliczeniu danych z blisko 90 procent lokali wyborczych. Wśród tych, którzy poszli do urn, zdecydowaną większość mają przeciwnicy homoseksualnych związków. Przeciwko ich legalizacji, a także adopcji dzieci przez pary tej samej płci, opowiedziało się ponad 90 procent głosujących. Podobnie rozłożyło się głosy za prawem do odmowy wysłania dziecka na zajęcia o wychowaniu seksualnym lub eutanazji.

Wczorajsze referendum - to wynik akcji słowackiego Sojuszu na rzecz Rodziny, który latem zebrał prawie pół miliona podpisów, niezbędnych do ich zorganizowania. Słowackie prawo nie przewiduje możliwości zawierania małżeństw, ani związków partnerskich przez osoby tej samej płci. Trzy czwarte społeczeństwa tego kraju - to katolicy.
Oficjalne wyniki powinny być znane dzisiaj.