Michaił Chodorkowski wśród organizatorów antyputinowskiego marszu. Manifestacja, przygotowywana przez działacza politycznego i blogera Aleksieja Nawalnego, jednego z największych krytyków rosyjskiego prezydenta, ma się odbyć 1 marca w Moskwie.

Nawalny opublikował na twitterze pismo wysłane do mera stolicy Rosji, informujące o zamiarze zorganizowania "masowej demonstracji". Wśród podpisów organizatorów "Antykryzysowego Marszu Wiosna" są - obok Nawalnego i Chodorkowskiego - także m.in. były premier Michaił Kasjanow i były wicepremier Borys Niemcow.

Michaił Chodorkowski w grudniu 2013 roku, po ułaskawieniu przez Putina, został zwolniony po 10 latach z kolonii karnej. Trafił do niej jako jeden z najbogatszych Rosjan, po procesie w sprawie prywatyzacji Jukosu. Wyrok był powszechnie komentowany jako polityczny - Chodorkowski należał do największych krytyków Władimira Putina. Początkowo zapowiadał, że nie będzie angażował się politycznie, z czasem jednak reaktywował fundację "Otwarta Rosja", za pomocą której - jak deklarował - chce walczyć o "praworządność i demokrację w Rosji".