Unijne sankcje wobec Rosji zjednoczyły rosyjskie społeczeństwo wokół prezydenta Putina. Tak uważa Michaił Chodorkowski. Podczas wystąpienia w komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego były więzień rosyjskiego reżimu oraz założyciel ruchu Otwarta Rosja przekonywał, że Wspólnota musi inteligentnie dobierać swoją strategię wobec Moskwy.

Michaił Chodorkowski podkreślał, że Unia Europejska w swojej polityce wobec Rosji musi stosować jasne rozróżnienie między władzą na Kremlu a rosyjskim społeczeństwem. W przeciwnym wypadku, rosyjska machina propagandowa to wykorzysta. Jego zdaniem, tak się stało z nałożonymi na Rosję unijnymi sankcjami. Putinowi udało się bowiem przekonać zwykłych Rosjan, że restrykcje są skierowane przeciwko nim i dzięki temu zyskał poparcie.

"Niestety, sankcje skonsolidowały społeczeństwo wokół władzy" - powiedział Michaił Chodorkowski.

Według niego, obecna sytuacja na Ukrainie stanowi dla Europy najpoważniejsze zagrożenie od zakończenia II wojny światowej, ale rozwiązanie może być tylko polityczne.

"Agresja na Ukrainę zmusza Europę do dążenia do rozwiązania tej sytuacji kompromisowo, alternatywą jest wojna! Rosja dysponuje gigantycznym potencjałem wojskowym, by unicestwić życie na tej planecie, jeśli ktoś o tym zapomniał Kreml jest gotowy o tym przypomnieć" - powiedział były więzień rosyjskiego reżimu.

Według Michaiła Chodorkowskiego, Moskwa nieustannie dąży do osłabienia Europy przez wzmacnianie podziałów jakie się w niej występują, dlatego jedność Wspólnoty jest warunkiem skutecznej strategii wobec Rosji.