W Watykanie ostatecznie zakończyła się era kardynała Tarcisio Bertone. To były sekretarz stanu, a ostatnio kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego - czyli osoba rządząca nim po śmierci lub dymisji papieża. Na stanowisko to Franciszek powołał francuskiego kardynała Jean-Louisa Taurana, który 13 marca ubiegłego roku ogłosił jego wybór na papieża.

71-letni purpurat, były szef watykańskiej dyplomacji, a ostatnio przewodniczący papieskiej rady ds. dialogu między religiami, będzie łączyć ten urząd z obowiązkami kamerlinga.

Piastował je do tej pory - od kwietnia 2007 - kardynał Tarcisio Bertone, mianowany rok wcześniej przez Benedykta XVI sekretarzem stanu. Opuścił to stanowisko w drugiej połowie ubiegłego roku w atmosferze skandalu. Istniały podejrzenia, że jako szef komisji nadzorującej działalność banku IOR, wypłacił z niego 15 milionów euro zaprzyjaźnionemu producentowi filmowemu.

2 grudnia kardynał Bertone skończył 80 lat i zgodnie z nowymi przepisami musiał opuścić piastowane jeszcze stanowiska kamerlinga. Tego samego dnia przeprowadził się do nowego luksusowego apartamentu na terenie Watykanu o powierzchni 350 metrów kwadratowych. Sąsiaduje on z Domem św. Marty, gdzie mieszka papież Franciszek - na siedemdziesięciu metrach.