Wszyscy biskupi wycofali się z komitetu honorowego "Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów" - poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Józef Kloch.

W komunikacie KEP czytamy, że hierarchowie podjęli tę decyzję, "mając na względzie troskę o budowanie jedności wszystkich Polaków, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla osób zwracających uwagę na przejrzystość działań w polskiej polityce".

W składzie komitetu honorowego marszu PiS byli: abp Wacław Depo, bp Ignacy Dec, bp Wiesław Mering, bp Antoni Dydycz i bp Edward Frankowski.

Katolicka Agencja Informacyjna poinformowała wcześniej, że krytyczne stanowisko wobec udziału biskupów w komitecie honorowym marszu zajął Watykan. Nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore miał krytykować włączenie się hierarchów do Komitetu.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że marsz będzie "obywatelskim sprzeciwem wobec tego, co działo się w związku z wyborami samorządowymi". Prezes PiS powiedział, że jego środowisko nie może pozostać bierne na to, co wydarzyło się po wyborach. "To sprzeciw wobec zabiegów, które łącznie, niezależnie od tego jak to było zorganizowane, czy centralnie czy rozproszone, było sfałszowaniem wyborów, a fałszowanie wyborów to odejście od demokracji, to w gruncie rzeczy likwidacja demokracji" - mówił.