Prezydent rozpoczyna konsultacje z przywódcami partii politycznych. Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszek Miller wybiera się do Bronisława Komorowskiego na o spotkanie dziś o 17. Kancelaria Prezydenta nie potwierdza na razie, że do spotkania ostatecznie dojdzie.

Przed południem prezydent spotkał się z konstytucjonalistami. Bronisław Komorowski zaprosił do Pałacu Prezydenckiego obecnego i byłych prezesów Trybunału Konstytucyjnego. Wśród gości był między innymi były szef PKW Ferdynand Rymarz oraz były prezes Trybunału Jerzy Stępień, a także obecny prezes TK Andrzej Rzepliński. Rozmowy prezydenta z konstytucjonalistami miały dotyczyć możliwych zmian w prawie wyborczym, a także pomysłów skrócenia kadencji władz samorządowych i rozpisania nowych wyborów. Sam Komorowski kilkakrotnie zastrzegał, że nie można przeprowadzić ponownych wyborów samorządowych.

Według oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej, w wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju najwięcej głosów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, ale najwięcej mandatów otrzymała Platforma Obywatelska. Wynika to z proporcjonalnej ordynacji wyborczej. Wyniki te skrytykował Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości powiedział w niedzielę, że jego ugrupowanie uważa końcowe rezultaty za nieprawdziwe.

Reklama