Cała Państwowa Komisja Wyborcza podała się do dymisji. Późnym wieczorem kolejnych sześciu członków PKW zapowiedziało, że po ogłoszeniu oficjalnych wyników II tury wyborów samorządowych zrezygnuje z zasiadania w komisji.

Są to sędziowie: Andrzej Kisielewicz, Bogusław Dauter, Maria Grzelka, Andrzej Mączyński, Janusz Niemcewicz i Włodzimierz Ryms.

Rezygnacji nie złożył jedynie sędzia Wiesław Kozielewicz. Wczoraj otrzymał nominację na miejsce sędziego Stanisława Kosmala, który skończył 70 lat i musiał zakończyć pracę w PKW.

Także wczoraj rezygnację na ręce prezydenta Bronisława Komorowskiego złożył szef Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski. Prezydent zapowiedział, że ją przyjmie. Z pracy w PKW zrezygnował także sędzia Stanisław Zabłocki.

Reklama

Dwa dni temu dymisję złożył szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki.

Reklama

PKW składa się z 9 członków powoływanych przez prezydenta: po trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wskazują ich prezesi tych organów sądowniczych. Prezydent może odwołać członka lub szefa Państwowej Komisji Wyborczej na wniosek prezesa odpowiedniego sądu, który go nominował. Członek PKW może zrzec się członkostwa, natomiast w przypadku jego śmierci lub ukończenia przez sędziego 70 lat, członkostwo to wygasa.

Na początku tygodnia prezydent Bronisław Komorowski odbędzie serię spotkań w sprawie sytuacji politycznej w kraju. Bronisław Komorowski spotka się z konstytucjonalistami - m.in. obecnym i był prezesem Trybunału Konstytucyjnego. a potem z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej.

Obecne rezygnacje sędziów PKW to następstwo problemów z liczeniem głosów w wyborach samorządowych, związanych z niewłaściwym funkcjonowaniem systemu informatycznego.
Wybory samorządowe odbyły się w ubiegłą niedzielę. Według sondażu exit-polls największe poparcie w skali Polski zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska. Pełnych, oficjalnych wyników nie znamy do dziś, głównie ze względu na awarię systemu informatycznego, który miał wspomagać wybory i liczenie głosów.
Z ostatnich informacji wynika, że Państwowa Komisja Wyborcza ma dane ze stu procent protokołów z pięciu województw. Pełne wyniki głosowania do sejmików są znane z: wielkopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, lubuskiego i opolskiego.

W nocy z czwartku na piątek przed PKW odbył się protest w związku z wyborami samorządowymi. Grupa demonstrantów, która wtargnęła do środka, domagała się odwołania Komisji i powtórzenia głosowania. Interweniowała policja, komisja przerwała pracę na kilkanaście godzin. .

Z inicjatywą powtórzenia wyborów wyszły Prawo i Sprawiedliwość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej. Prezes PiS Jarosław Kaczyński po spotkaniu z Leszkiem Millerem zapowiedział złożenie w Sejmie projektu odpowiedniej ustawy.