Od stycznia rusza Regionalny System Ostrzegania. Na ekranach telewizorów podczas oglądania programów TVP automatycznie będą wyświetlane ostrzegawcze komunikaty.
Reklama

W ministerstwie administracji i cyfryzacji podpisano w tej sprawie umowę z Telewizją Polską.
Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki wyjaśniał, że dzięki temu systemowi najważniejsze informacje dotrą bezpośrednio do odbiorcy. Za kilka miesięcy w pełni uruchomiony będzie również kanał sms, dzięki któremu zainteresowane osoby dostaną informacje wprost na swoje telefony. Wcześniej jednak będą musiały zarejestrować swój numer w bazie danych w województwie.


Prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun podkreślał, że umowa wprowadza media publiczne na nowy poziom misji publicznej. "Regionalny System Ostrzegania pokazuje nowe możliwości mediów, zwłaszcza mediów publicznych w sytuacji zagrożenia" - powiedział prezes TVP.

W internecie dostępna jest już aplikacja na smartfony, dzięki której będzie można otrzymywać informacje o zagrożeniach w rozszerzonej formie. W tej chwili program zawiera porady, jak się zachować w sytuacji zagrożenia na przykład podczas pożaru. Od stycznia komunikaty będą wyświetlane podczas oglądania TVP Regionalna, od lipca - we wszystkich programach na trzecim multipleksie. W planach jest także umożliwienie automatycznego uruchamiania telewizora, aby podać szczególnie ważny komunikat.