Związki partnerskie znów staną się przedmiotem ożywionej dyskusji? Janusz Palikot i Barbara Nowacka z Twojego Ruchu przedstawili odpowiedni projekt ustawy. Wybrali dzień przed Świętem Niepodległości, bo - jak mówił Janusz Palikot - niepodległość to wolność, a niepodległa Polska to przyjazne państwo.
Reklama

Barbara Nowacka, która dziś wstąpiła do Twojego Ruchu przypominała, że Polska była pionierem w wielu dziedzinach. m.in. jako pierwszy z krajów dała kobietom prawa wyborcze. Nie jest natomiast pionierem w kwestii legalizacji związków partnerskich - dodała.

"Składamy ustawę o związkach partnerskich, która jeszcze parę lat temu byłaby projektem nowoczesnym, teraz jest standardem w całej Europie" - mówiła Barbara Nowacka. Jak podkreśla, ustawa jest potrzebna, by osoby, które z różnych powodów nie chcą zawierać ślubu, miały prawo do pochówku czy informacji w szpitalu.

Projekt ustawy o związkach partnerskich autorstwa Twojego Ruchu od wielu miesięcy czeka na rozpatrzenie w Sejmie. Teraz Janusz Palikot chce, by w ramach 100 dni współpracy z rządem także i ta ustawa stała się przedmiotem współpracy między rządem a opozycją. Dlatego też zapowiedział złożenie projektu na ręce premier Ewy Kopacz.